
2026 Bayliner V20I
Description
Additional Factory Options:
- BIMINI PACKAGE
- BOW AND COCKPIT COVER
- DIGITAL DEPTH INDICATOR
- GREY MAT FLOORING
- ROCKFORD AUDIO UPGRADE
- STAINLESS STEEL PACKAGE
Designing a better bowrider for the next-generation Bayliner owner is no easy feat, but we've found the perfect balance. This boat offers an abundance of well-thought-out storage solutions— from in-floor storage to a floor hatch, and convenient storage beneath the bow seating. The spacious bow area is designed for versatility, easily transforming into a cozy sun lounge or a second dining space, perfect for socializing or relaxing. And for those seeking even more relaxation, the aft sun pad with an inclinable headrest offers the perfect spot to soak up the sun in comfort.
Features may include
Hull & Deck
Electrical
Cockpit
Helm
Specifications
| Manufacturer | Bayliner |
| Model | V20I |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | BAY25014 |
| Availability | In Stock |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 20 ft 4 in |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | 250 HP |
| VIN | BLBX1090F526 |
| Engine | 4.5 MERCRUISER |
| Steering Type | Powered |
| Number of Engines | 1 |
| Fuel Type | Gas |
| Length | 20'4" | Storage: 23'0" |
| Features May Include | Depthsounder Bimini Top Soundsystem Boarding Ladder Swim Platforms Includes Trailer |
| Width | Beam: 8'4" |
| Beam | On Trailer: 8'6" |
| Draft | 2'11" |
| Dead Rise | 20° |
| Fuel Capacity | 45 Gal |
| Weight, Maximum Capacity | Max Persons: 1,485 lbs |
| Seating Capacity | 9 Persons |
| Weight | Approx W/ Standard Engine: 3,985 lbs |















